Na wariackich papierach

Kultowy serial kryminalno-komediowy z Cybill Shepherd i Brucem Willisem w rolach głównych.

Piękna ex-topmodelka Maddie Hayes zostaje oszukana przez swojego doradcę finansowego, który defrauduje prawie cały jej majątek z wyjątkiem słabo prosperującej agencji detektywistycznej. Jedyny zatrudniony w niej detektyw David Addison namawia właścicielkę, by nie sprzedawała firmy, lecz dołączyła do niego jako zawodowa partnerka. Maddie zgadza się i rozpoczyna pracę pełną przygód, nieprzewidzianych zwrotów akcji i zabawnych incydentów.

Ta romantyczna komedia kryminalna zrobiła z Bruce'a Willisa gwiazdę. Nie był jeszcze wzorem ogolonego na zero ekranowego twardziela: w serialu występuje jako czarujący młody człowiek, wciąż jeszcze z bujną fryzurą... A do tego bez przerwy flirtuje z Cybill Shepherd i od czasu do czasu śpiewa soulowe klasyki, straszliwie fałszując.

NA WARIACKICH PAPIERACH

Ciekawostki

Cybill Shepherd

Cybill Shepherd

Gwiazda, która nigdy nie rozbłysła na dobre – ale to jej rola w „Na wariackich papierach” jest najlepiej pamiętaną i ukochaną przez widzów. Jej postać w serialu, Maddie Hayes, jest supermodelką, która wpada w tarapaty finansowe i właściwie przypadkiem zaczyna kierować agencją detektywistyczną. Zawsze zachowuje nienaganne maniery, ale absolutnie nie jest rozpieszczoną milionerką: już w pilotowym odcinku wspinała się na drapacz chmur i udowadniała, że ma doskonały prawy sierpowy.

Bruce Willis

Bruce Willis

„Na wariackich papierach” to prawdziwy początek kariery Bruce’a Willisa. Łysiejący twardziel urodził się wraz ze „Szklaną pułapką”, ale wcześniej pojawił się Willis jako komediowy aktor z całkiem obfitą czupryną. W castingu do serialu pokonał dwa tysiące innych aktorów – i bardzo szybko okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Debiutant, który miał towarzyszyć Cybill Shepherd, wkrótce zaczął jej kraść całe sceny. Jego David Addison jest odwrotnością klasycznego detektywa: roztrzepany, nie potrafi się bić i cały czas trzymają się go głupie żarty, ale zawsze w końcu rozwiązuje wraz ze swoją szefową najtrudniejszą nawet sprawę.

Romans

Romans

Czy Maddie i David będą parą? Napięcie między nimi wyczuwalne jest od pilotowego odcinka, ale na pierwszy pocałunek musieliśmy poczekać do połowy trzeciego sezonu… Legenda głosi, że od tego momentu widownia serialu zaczęła się zmniejszać: cóż, wszystko już było wiadome.

Agencja detektywistyczna Blue Moon

Agencja detektywistyczna Blue Moon

Firma, która działała tylko po to, by przynosić straty, nagle musi przekształcić się w sprawnie funkcjonującą agencję detektywistyczną, a David (Bruce Willis), który uwił tu sobie ciepłe gniazdko szefa, nagle musi zaakceptować Maddie (Cybill Shepherd) i jej próby zaprowadzenia profesjonalizmu… Pracowników Blue Moon dobierano chyba pod kątem ekscentryczności: na przykład recepcjonistka Agnes każdy telefon odbiera recytując nową rymowankę na temat zalet agencji.

Czołówka

Czołówka

Panorama wieczornego Manhattanu z charakterystycznym napisem tytułowym stała się natychmiast rozpoznawalnym obrazkiem, podobnie zresztą jak otwierająca każdy odcinek piosenka w wykonaniu Ala Jarreau – choć trudno powtórzyć tę jazzową melodię, całkiem dobrze radziła sobie na listach przebojów.

Śpiewy i tańce

Śpiewy i tańce

Bruce Willis, twardziel nad twardziele, śpiewający romantyczne piosenki? Jak najbardziej! Jednym ze znaków charakterystycznych detektywa Addisona było to, że w najmniej spodziewanym momencie zaczynał zawodzić – bo nie da się tego określić inaczej – klasyczne piosenki r’n’b. Na fali popularności serialu Willis wydał zresztą dwa nienajgorzej przyjęte albumy z klasycznymi przebojami wytwórni Motown.

Epizody

Epizody

Najważniejszymi gwiazdami w serialu jest oczywiście dwójka głównych bohaterów, ale oprócz nich przez Agencję Blue Moon przewinęło się mnóstwo celebrytów. Mamy więc Demi Moore, wówczas żonę Willisa; debiutującego Tima Robbinsa, późniejszego zdobywcę Oscara; Orsona Wellesa w ostatnim występie przed kamerą; Whoopi Goldberg na początku wielkiej kariery czy Pierce’a Brosnana jako Remingtona Steele’a z zaprzyjaźnionego serialu. Plan „Moonlighting” odwiedziło też wiele znanych osób spoza świata filmu: Ray Charles i zespół The Temptations, promotor bokserski Don King, supermodelka Cheryl Tiegs czy najróżniejsze postaci telewizyjne.

Zwiastun

Odcinki


©FilmBox - All Rights Reserved