Na świecie istnieją dwa rodzaje hazardzistów. Jedni ryzykują niewielkie sumy, a drudzy minimalizują ryzyko. Liczy się tylko to, jak zniesiesz przegraną. Jeśli to zniszczysz, to kiepski z Ciebie gracz.

Czy lekarz powinien być hazardzistą? Według genialnego neurochirurga, Gabriela Monroe, nawet musi. On sam gra o najwyższą z możliwych stawek – ludzkie życie. I to nie tylko w czysto fizycznym wymiarze. Kartezjusz uznawał, że dusza znajduje się w mózgu. Trudno się z nim nie zgodzić, gdy jedno mniej lub bardziej szczęśliwe cięcie w obrębie ludzkiego mózgu może zmienić również osobowość. To sprawia, że ryzyko, jakie każdego dnia ponosi, jest szczególnie wysokie. Doktor Monroe nie ma jednak innego wyboru, niż podjęcie wyzwania. Niezależnie czy kończy dzień jako zwycięzca, czy przegrany następnego dnia znajduje siłę, aby zmierzyć się z równie poważnymi wyborami.

Jego pacjenci są wybrańcami losu. Poświęca się im bezgranicznie, troszcząc nie tylko o narząd, ale i jego „zawartość”. Jest obdarzony niesamowitą empatią i stara się naprawić również to, co nie funkcjonuje do końca poprawnie w ich życiu emocjonalnym. Tym parasolem otacza również ich rodziny.
Jego przeciwwagę stanowi ambitna kardiochirurg Jenny Bremner. Zimna, opanowana i mająca w głębokiej pogardzie ego Monroe'a chętnie przyłącza się do jego pokerowych rozgrywek.

Gabriel Monroe łączy w sobie cechy wszystkich znanych i lubianych bohaterów seriali medycznych: nieprzewidywalność House'a, czar i profesjonalizm Dereka Shepharda, empatię… Czyżby był pierwszym w historii telewizji lekarzem idealnym, któremu, żaden z poprzedników nie może się równać?
Czy jest ideałem? Absolutnie nie!!! Jego ego narzuca mu sarkazm, ironię, manipulację i nieustanną rywalizację. Na szczęście, dla jego pacjentów, jego mroczna strona dotyczy wyłącznie współpracowników i rodziny. Ponadto jest uzależniony od gry w pokera i Rock Band.
Tę niesamowitą kreację stworzył James Nesbitt (Zimne stopy, Prawo Murphy'ego). Partneruje mu Sarah Parish (Ostre cięcie, Kochanki) jako Bremner.

Serial Dr Monroe Serial Dr Monroe